En Güzel Bozcaada Tatları Nereden Tadılabilir? Öneriler Nelerdir?

Ana Sayfa » BLOG » En Güzel Bozcaada Tatları Nereden Tadılabilir? Öneriler Nelerdir?
467 Okunma 0 Yorum
bozcaada yemek

Dışarıda yeme kültürü son zamanlarda önem kazanırken çeşitli yerlerden tüketim yapılır. Bu mekanlarda aranan birinci öncelik temizlik ve samimiyettir. Bozcaada samimiyet yönünden benzersiz bir yer olarak yer alırken diğer yandan çeşitli çay bahçeleri ile göz doldurur. Çay bahçeleri oldukça nostaljik olmakla beraber sahipleri sterilliğe önem verir. Adaçayı, siyah çay Türk kahvesi ve benzeri içecekler yanında soğuk tüketim maddeleri bulunurken tost, döner, menemen, gözleme, omlet, kahvaltılık besinler ve benzeri yemekleri sunar. Diğer yandan alkollü içecekleri de bulunduran yerlerde isteğe bağlı tüketim gerçekleşebilir.

Başlangıç öğünü olan kahvaltılar konaklanan mekanda verilirken isteğe bağlı farklılık olsun diye farklı mekanlarda yapılabilir. Sokakların arasında yer alan yerler aracılığı ile ulaşılan bu ada da mekanlarca sunulan domates, peynir, zeytin yanında börek, gözleme ya da mevsime bağlı değişkenlik gösteren üzümler sofraları donatırken diğer yandan özel olarak kişisel hazırlanan kahvaltılar için çeşitli unlu mamuller her daim sıcacık bulunabilir. Günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısı doğru ve tam şekilde yapılarak güne zinde başlanırken diğer yandan güzel adanın keyfine varılabilir.

Günün ikinci öğünü olan öğle yemeği ise denizin ortasında bulunan bu adadan deniz mahsullerine ulaşmak oldukça basittir. Çeşitli mekânlardan tüketilebilen istenen deniz mahsulleri yanında mezeler ile hafif bir tüketim sağlanabilir. Bunun dışında sevilen diğer tatlara da erişim kolaylıkla sağlanırken içecekler ise istenen çeşitlerde tüketilebilir. Pide, lahmacun, köfte, ızgarada et çeşitleri, sulu yemekler, kuru yemekler ve daha nicelerinin bulunduğu çeşitli mekanlar mevcut olmaktadır.

Akşam yemeği için uzun ve güzel sohbetlerin edilebileceği meyhaneler ya da restoranlarda saatler geçirmek mümkündür. Genelde merkezde konumlanan meyhaneler de istenen alkollü alkolsüz içecekler mevcut olurken adada mevcut yerleşmiş şarap kültürü ile keyifli akşam yemeklerine olanak bulunur. Çeşitli yemeklerin sunumu il adaya gelen turistler ve yerliler için keyifli zamanlar sunuluyor. Yine öğle yemeklerinde olduğu gibi deniz ürünleri yanında çeşitli gelenekselleşmiş tatlar da mevcuttur.

Yemek kültürü başlı başına önem arz ederken adada gelişen ve uzun yıllardır kültür halini alan kuzey Ege yemek kültürü mevcuttur. Otlu mezelerin eşlik ettiği Ege denizinden taze mahsulleri çeşitli restoranlarda tüketilirken çeşitli konseptlere erişim kolaylıkla sağlanarak keyifli zamanlar geçirilebilir. Diğer andan güzel vakitte geçirme adına da sokak aralarında bulunan farklılık arz ederken sevilen içecek, tatlı ve hafif tatların erişildiği küçük kafeler de mevcuttur. Ada da yüksek fiyatlar durumu söz konusu olmadan her bütçeye hitap eden tatlar bulunurken güzel bir gün ya da geceyi de renklendiren etkinlikleri ile her daim dolu dolu vakit olanağı sunulur.  Nostaljiyi dibine kadar hissedebilmeye olanak sunan mekanlar ve çevrenin de içeriğinde hala barındırıp koruduğu eskilere erişilirken zihinsel ve bedensel sakinliğe ulaşılır.

06 Mayıs 2019

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

BOZCAADA GEZGİNLERİ YORUMLARI

Mail Listemize Abone OlunDuyuru & Haberlerden haberdar olabilmek için email listemize hemen kayıt olun...