Bozcaada Restoranları

Ana Sayfa » Bozcaada Restoranları
07 Temmuz 2018 Tarihinde Eklenmiş DETAYLAR
1 Beğeni
Cabalı Meyhane, Ülke’nin Yeri
Cabalı Meyhane, Ülke’nin Yeri Çocukluk yıllarından beri adaya sürekli gelip giden ailenin bireyi olan Ülke Şef, Bozcaada ile olan bağını hiç koparmamış. Bozcaada’ya
11 Temmuz 2018 Tarihinde Eklenmiş DETAYLAR
7 Beğeni
Şehir Restaurant Faik’in Yeri, Bozcaada
Şehir Restaurant Faik’in Yeri, Bozcaada Bozcaada tatilinizde biriktirdiğiniz güzel anılardan biride Şehir Restaurant Faik’in Yerinde sevdiklerinle birlikte yiyeceğiniz lezzetli

Tadını Hiç Unutamayacağınız Bozcaada Yemekleri

Bozcaada, tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış bir adadır. Uzun yıllar boyunca farklı medeniyetlerin hakimiyetinde kalan bu ada, kültürel anlamda da oldukça zenginleşmiştir. Bu zenginliklerinden birisi de yemekleri konusunda olmuştur.
Bozcaada’da da birbirinden farklı ve oraya özgü birçok tadı bulabilirsiniz. Özellikle Türk ve Rum mutfaklarının sentezlenmesiyle ortaya çıkan bu lezzetler, tadan herkesi kendine hayran bırakmayı başarmaktadır. Şimdi oraya özgü yemeklerin, tatlısına kadar lezzetleri kısaca tanımayalım.

Damla Sakızlı Kurabiye

Evet, yanlış okumadığınız! Listeye ilk yazdığımız bir kurabiye ve adanın en meşhuru bu kurabiyelerdir. Ada cafe ve pastaneleri bu konuda oldukça başarılı. Kesinlikle tadına bakılması gereken bir lezzettir.

Gelincik Reçeli

Gelincik çiçeği adanın hemen hemen her yerinde rastlamak mümkündür. Bu durumu başarılı bir şekilde değerlendiren ada halkı, farklı bir lezzet ortaya çıkarmıştır. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezidir.

Deniz Ürünleri

Bir ada olmasından dolayı olmazsa olmaz ürünlerin başında deniz ürünleri de gelmektedir. Gidilen mekânlarda da yemeğiniz gelene kadar biber boranisi, köpoğlu, girit ezmesi, patlıcan ezmesi ve peynir ezmesi gibi farklı tatlar öncülük ediyor.

Rumlara Özgü Lezzetler

Daha önce de belirttiğimiz gibi Türk ve Rum lezzetleri bu adada bolca bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca da beraber yaşamış olmalarından dolayı da yoğun bir etkileşim olmuştur.

Şarap

Üzüm bağlarının çokluğu ile beraber kalite üzün elde etmeleri, şarap kültürlerini oluşturmuş. Adanın tarihine bakıldığında da şarap kendine bu tarihin içinde yer bulmaktadır. Bu sebeple adayı ziyaret edenlerin denemesi gereken lezzetlerden birisidir.

Diğer Lezzetler

Bozcaada’ya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler, çoğu yerde göremeyeceğiniz türdendir. Bu sebeple kesin tatmanızı tavsiye edeceğimiz birkaç lezzeti ismiyle vererek, geziniz boyunca aklınızda kalmasını istiyoruz. Çiğ dolma, lipsos buğulaması, çikolata soslu gözleme, domates reçeli, mafiş, kabak çiçeği dolması ve zeytinyağlı mezeleri, ada ziyaret edildiğinde gözünüzün araması gereken lezzetlerdir.

Bozcaada, tarih boyunca her çeşit topluluğu peşinden koşturmuştur ve her bir dönemin izlerini halen daha taşımaktadır. Doğal güzelliklerinin ve ada olmasından dolayı plajların güzelliğinin yanında Rum ve Türk kültürlerinin de karışımını bu adada bulmak mümkündür. Hatta bu durumdan en çok etkilenen alanın mutfağı olduğu bile söylenebilir. Çünkü Türk ve Rum esintileri adanın mutfağını bir hayli zengin bir hale getirmiştir.

12 Haziran 2018

Mail Listemize Abone OlunDuyuru & Haberlerden haberdar olabilmek için email listemize hemen kayıt olun...