Bozcaada İçerisinde Ulaşım

Ana Sayfa » BLOG » Bozcaada İçerisinde Ulaşım
2.725 Okunma 0 Yorum

Bozcaada tatili için tatilcilerin en merak ettiği detayların başında gelen ada içerisinde ulaşımın nasıl yapılacağı, özellikle ada merkezinde araç trafiğinin yasaklanmasından sonra bir hayli önemli bir hâl alırken bu yöndeki tüm alternatifler detaylı olarak aşağıda açıklanmaktadır.

Bozcaada Araç Trafiği

Bozcaada özellikle son 20 yılda düzen anlamında çok önemli bir yol almakla beraber ada içerisindeki ulaşım anlamında da devrim niteliğinde kararlara imza atmayı başardı. 2015 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren uygulama sayesinde adada Mayıs – Eylül ayları arasında merkezde araç kullanımına büyük kısıtlamalar getirildi. Bunun sonucunda adaya arabasıyla gelen ziyaretçiler feribottan indikten sonra trafiğe açık iki caddeden birini kullanarak araçlarını belediyeye ait ücretsiz park yerlerinden birine bırakıp, gidecekleri yere yürüyerek gidebiliyorlar. Bu sayede merkezde araç kullanımının getireceği olumsuzlukların da önüne tam anlamıyla geçilmiş oluyor. Tabi bu durum sadece ada merkezi için geçerli. Adanın dışındaki plajlara arabayla gitmenin önünde bir engel bulunmamakla beraber, adadan dönüş vakti geldiğinde feribot rezervasyonunun ibrazıyla birlikte otomobil sahipleri kendilerine tahsis edilen sadece bir yoldan geçerek feribot iskelesine de ulaşmış olacaklar. Böylelikle Türk ve Rum mahallelerinin dar ama şirin ara sokaklarında sıkışıp kalınmayacağı gibi, trafik stresi yaşamadan tam anlamıyla organik bir tatil geçirme fırsatı da yaşanmış olacak. Zaten ada demek araba kirliliğinden uzak kalmak demek değil mi?

Kendinize Ait Araç Seçeneği

Her ne kadar ada merkezinde araç kullanımı yasak olsa da Bozcaada tarzı kaybolmanın mümkün olmadığı küçük adaları keşfetmek için araç kullanımının çok keyifli olacağının unutulmaması gerekmektedir. Adanın yollarının asfalt kaplı ve düzgün olduğundan hareketle araç kullanmanın birinci tercih olduğu Bozcaada, bağların arasından geçen toprak yollarıyla da araç trafiği için olmasa da dağ bisikleti tutkunları için bulunmaz bir nimet. Özellikle adanın muhteşem manzarası için bağ aralarındaki toprak yollar oldukça önemli. Aynı zamanda merkez dışındaki plajlara giderken de araç kullanımı oldukça mantıklı. Yürümeyi seven ziyaretçiler için Rüzgâr Gülleri Plajına ulaşım yürüyerek 3 saat sürerken, Ayazma Plajı 2 saat, Tuzburnu Koyu ise 1 saat yürüme mesafesinde bulunuyor. Bozcaada’da sadece 1 adet benzin istasyonu var. Merkeze yaklaşık 1.5 km mesafede Ayazma yolu üzerinde bulunan benzinci içerisinde 24 saat açık bir market ve pizzacının da olduğu da bu noktada belirtilmeli. Adada scooter ve bisiklet kiralayan birçok farklı yer de mevcut.

Taksiyle Ada İçi Ulaşım

Bozcaada’da herhangi bir taksi durağı bulunmamakla birlikte adadaki tüm taksiler birbirinden bağımsız olarak çalışıyor. Bu nedenle adada taksilere ulaşım için taksicilerin cep telefonu numaralarının olması gerekiyor. Taksiyle merkez içi ulaşım standart 10 TL ile ücretlendirilirken, Bozcaada merkezden Ayazma Plajı 35 TL, Günbatımı ise 40 TL gibi bir ücrete tabi. Ek olarak aracı olmayan ziyaretçiler taksiler tarafından düzenlenen yarım ve tam ada turlarına da katılabilir.

Minibüsle Ada İçi Ulaşım

Minibüsler Bozcaada ulaşımının tek toplu taşıma aracı olarak göze çarparken, Habbele, Sulubahçe ve Ayazma güzergahı boyunca gün boyu çalışmaya devam eden minibüsler yaz döneminde Akvaryum Koyu’na da seferler yapabiliyor. Ayrıca günbatımı için rüzgâr güllerine ulaşım da kesintisiz olarak devam ediyor. 15 dakikada bir olmak üzere saatte 4 defa gerçekleşen ve tüm bu belirtilen minibüs seferleri Mayıs ve Eylül ayları arasında geçerli. Ek olarak gece seferi anlamında 21:15 ve 24:00’te Ayazma’ya giden seferlere rastlamak da mümkün. 2018 yılı için minibüs ücret tarifesi 5 TL’ydi.

28 Nisan 2019

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

BOZCAADA GEZGİNLERİ YORUMLARI

Mail Listemize Abone OlunDuyuru & Haberlerden haberdar olabilmek için email listemize hemen kayıt olun...