Bozcaada İçerisinde Neler Yapılabilir, Bozcaada’dan Neler Alınabilir?

Ana Sayfa » BLOG » Bozcaada İçerisinde Neler Yapılabilir, Bozcaada’dan Neler Alınabilir?
702 Okunma 1 Yorum


Bağdan Gelen Lezzet

Bu ada üzüm dolayısıyla da şarap adasıdır. O nedenledir ki üzüm ile alakalı her tür alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. Üzümün her çeşidi için hasat zamanı değişik tarihlerde yapılmaktadır. Bu durum yaz boyu dönem, dönem satılan kasalar dolusu üzümlerin merkezde yahut yol kıyılarında yer almasına neden olmaktadır. Ağustos ayı başlarında çıkan ilk üzüm, ünlü Çavuş üzümüdür. Yaklaşık olarak 2 hafta süren bu üzümden sonra gözler, hoş kokusuyla dikkat çeken kırmızı kardinale çevrilecektir. Üzüm farklı şekillerde değerlendirilebilmektedir. Zira sadece şarap olarak tercih edilmeyecek olan üzüm, istek üzerine kurutulabilir yahut pekmez, asma yaprakları, reçel, sirke ve suyuyla da değerlendirilebilmektedir.

Yöresel Gıdalar

Domates reçelinin bu adada yeterince ünlü olduğu söylenebilir. Aslı Rumlara dayanan bir ailenin uzun yıllar süren reçel üretimi dolayısıyla da bu reçelin ismi, ada ile özleşmiş durumdadır. Bu reçel domatesin özel cinsinden yapılmakta, içerisine ise badem konulmaktadır. Adada yalnızca domates reçeline yer verilmemektedir. Beraberinde gelincik ve incir gibi reçellere de bolca rastlayacağınız adada reçel dışında bahsedilebilecek gıda ürünlerinden bir diğeri de kekik olacaktır. Yürüyüş sırasında kokusunu yoğun olarak alabileceğiniz bu bitki, kurutulmuş haliyle tezgâhlarda da yerini almaktadır. Çok fazla olmasa da adanın arıcılık alanında da kendisini gösterdiğine değinebiliriz.

Florada yer alan çok sayıdaki kekik ise kekik balını karşınıza çıkaracaktır. Değerli bal çeşitlerinden biri olan kekik balına rastladığınızda kaçırmayın deriz. Çarşamba günleri ada içerisinde açık sebze ve meyve pazarı kurulmaktadır. Genel olarak Çanakkale köylerinden gelmekte olan açık pazar içerisinde birçok yöresel ürüne denk gelebilirsiniz. Keçilere bu adada sıkça rastlayabilirsiniz. Bölgedeki keçi peyniri için kaynak olan bu keçilerin yanı sıra Ezine peyniri alabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Gelincik şerbetinin bu adaya katmış olduğu lezzete ise diyecek söz yok. Bu şerbet, Mayıs’ta toplanan gelincikler ile yapılmaktadır. Dilerseniz bu şerbetin konsantresini cam şişeler halinde de alabilirsiniz. Pastanelerinde birbirinden lezzetli kurabiyelere de yer veren ada, sizlere lezzet konusunda tam bir şölen sunacaktır.

Hediyelik Eşyalar

Adanın kendisine has hediye edilebilecek eşyalarından oluşan dükkânları vardır. Bu dükkânlarda genel olarak el işçiliğinin ön plana çıktığı ürünlere yer verilmektedir. Seramiğin kendine has örnekleri, etnik giyim ürünleri, bez yapımı bebekler, kumaş çanta seçenekleri ve dahası bu noktada dikkat çekmektedir. Şarap ve üzüm konulu aksesuar seçenekleri ile cam objelere de ada içerisinde bolca rastlayabilirsiniz.

Tasarım Dükkânı

Ülkemizin önemli tasarımcılarını, sanatçılarını ve zanaatkârlarını bu adada görebilirsiniz. Takı, seramik ve kıyafetlerse bu anlamda ön plana çıkan ürünlerdir.

Neler Yapılır

Plajında yer alan su sporlarını yapabilirsiniz. Kitesurf deneyimini yaşayabilirsiniz. Bisiklet kiralayabilirsiniz. Seramik ve cam dersleri alabilir, sanat galerisi ve kitap fuarı gezebilir, yoga yapabilirsiniz.

09 Mayıs 2019

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

BOZCAADA GEZGİNLERİ YORUMLARI

Muhammed

İyi günler dileklerimi sizlere iletiyorum. En sevdiğim öğün kahvaltı olarak. Kahvaltı üzerine bir derleme hazırlarsanız sevinirim 🙏🏽

30 Mayıs 2020 tarihinde eklendi

Mail Listemize Abone OlunDuyuru & Haberlerden haberdar olabilmek için email listemize hemen kayıt olun...