Bozcaada Aktivite ve Mutfak Rehberi

Ana Sayfa » BLOG » Bozcaada Aktivite ve Mutfak Rehberi
335 Okunma 0 Yorum

Turistik ve birçok bakımdan özel bir ada olmasının yanı sıra taşıdığı kendine has özellikleri Bozcaada’yı çok daha değerli kılmayı başarırken adanın ikliminden rüzgâr detaylarına kadar olukça fazla özelliğinin adanın yöresel mutfak ve aktivitelerini etkilediği görülmektedir.

Bozcaada Bağlarından Gelen Mutluluk

Çok önemli üzüm ve şarap adası olarak anılan Bozcaada için ilk verilecek tavsiye adaya gelen ziyaretçilerin mutlaka bu yönde alışveriş yapmalarıdır. Adanın müdavimleri üzümlerin çeşidine göre farklı tarihlerdeki üzüm hasatlarını takip ederken, yaz sezonu boyunca kasa kasa üzümlerin adanın merkezinde ağırlıklı olmak üzere yol kenarlarında satıldığı görülmektedir. Bu sayede ziyaretçiler kaliteli üzümün tadına sonuna kadar varmayı başarmaktadır. Adanın meşhur beyaz Çavuş üzümü adada mevsimin ilk hasadı olarak göze çarparken iki hafta süren bu üzüm hasadı ada ziyaretçilerinin aklını başından almasına yetiyor. Beyaz çavuş üzümünden daha sonra çıkan hoş kokulu ve kırmızı bir üzüm olan kardinal beyaz Çavuş üzümünden daha uzun bir süre tezgahlardaki yerini korumayı başarıyor. Bozcaada üzümleri aynı zamanda yemek ya da şarap yapmak başta olmak üzere kurutulmuş olarak, üzüm suyu olarak, pekmez, reçel ve sirke yapılarak birçok şekilde değerlendirilebiliyor. Ayrıca salamura asma yaprağı da çok değerli. Kısaca Bozcaada bağları son metrekaresine kadar değerlendiriliyor.

Bozcaada’nın Yöresel Yiyecekleri

Bozcaada’nın yöresel yiyecekleri denildiğinde akla ilk gelen kesinlikle domates reçeli oluyor. Domates reçeli Bozcaada’da Rum asıllı bir aile tarafından uzun yıllardır üretilirken; içine badem koyulan ve özel bir domates cinsinden yapılan bu reçel ada ziyaretçilerinin almadan gitmedikleri bir tat olarak göze çarpıyor. Bozcaada ayrıca kekikleriyle de çok ünlü. Ada yürüyüşlerinde ziyaretçilerin kokusunu bolca aldığı kekik tezgahlarda kurutulmuş olarak satılırken, kekiğin bu özelliklerinden dolayı adada az miktarda yapılan arıcılık sonucu elde edilen balın da kekik aromalı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Kekik balı farklı aromasıyla denk gelindiğinde mutlaka satın alınması gereken önemli bir lezzet. Bozcaada pazarı kuruluyor mu diye soran ziyaretçilere verilecek cevap, adada yaz-kış her Çarşamba sebze ve meyve pazarının kurulduğu şeklinde olacaktır. Pazarda özellikle Çanakkale’nin köylerinden gelen taze sebze ve meyveleri bulmak mümkün. Bozcaada ayrıca keçilerin sıklıkla yaşadığı bir coğrafya. Bu nedenle mis gibi keçi peyniri satın alınabileceği gibi keçi peyniri dışında Ezine peyniri de adaya sık olarak geliyor. Son olarak Bozcaada’da bir kafenin Mayıs ayında topladığı gelinciklerden yaptığı gelincik şerbeti konsantresi cam şişelerde satılıyor.

Bozcaada Hediye Rehberi

Bozcaada tüm Çanakkale’de olduğu gibi hediyelik dükkanları bakımından ön plana çıkan merkezlerden biri konumunda. Kendine has hediyelik eşya dükkanları, özellikle de el işçiliğine dayalı ürünlerle dikkat çeken Bozcaada etnik hediyelik eşyalar, seramik ve cam el işçiliğinin seçkin örnekleri ile ziyaretçilerine oldukça farklı hediyelik eşya seçeneği sunuyor. Tabi leziz şarap ve üzümleri de hediyelik açısından unutmamak gerekiyor. Bozcaada bu özellikleri yanında son dönemde tasarım dükkanlarındaki artışla da oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Daha çok adalı sanatçıların eserlerinin satıldığı bu mekanlar saatlerce zaman geçirilebilecek önemli birer adres.

Bozcaada’da Ne Yapılır

Bozcaada ziyaretçileri ilk olarak adanın hemen hemen tamamına yayılmış sakin koylarda deniz ve güneşin tadını çıkarabilirken, adanın tadını yürüyüş ve bisiklet aktiviteleriyle de kesintisiz olarak çıkarabilirler. Adadaki Bağ Yolu eşi bulunmaz bir keyfin fitilini ateşlerken; at binmek, profesyonel yoga eğitmeniyle yoga yapmak, cam ve seramik derslerine katılmak, kitesurf yapmak ve yazın açılan kitap fuarını gezmek adayı keşfetmek için çok önemli detaylar olacaktır.

20 Nisan 2019

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

BOZCAADA GEZGİNLERİ YORUMLARI

Mail Listemize Abone OlunDuyuru & Haberlerden haberdar olabilmek için email listemize hemen kayıt olun...